Recenze hry Cashflow 101

Smyslem hry Cashflow 101 je co nejjednodušší formou ukázat, jak funguje reálný svět peněz. Základním principem je fakt, že není podstatné, kolik vyděláte, ale kolik Vám na konci měsíce zůstane peněz, které můžete použít, na co jen chcete (například na investování). Hra se Vás snaží nabádat, abyste zvyšovali své příjmy a zároveň nezvyšovali své výdaje. To je základ pro budoucí podnikání a úspěšné zvládnutí své finanční nezávislosti.

Ještě než začneme, tak bych chtěl požádat ekonomicky vzdělané lidi, aby se nepohoršovali nad hrou a jednotlivými popisy, názvy a definicemi v ní použitých. Na to, aby bylo možné přiblížit tuto problematiku většině lidí, musí být hra co nejjednodušší, aby byla pochopitelná i méně vzdělanému či neekonomicky myslícímu člověku. Ne vždy to ale koresponduje s odbornými názvy, jaké jsou v naší zemi běžně užívané. Ze svého laického pohledu můžu říct, že hra na první pohled budí dojem něčeho komplikovaného až strach vyvolávajícího. Sám se však považuji za velmi učenlivého, ale hlavně otevřeného vůči novým informacím. Proto už po několika odehraných hrách (5 – 10) mi hra přijde rutinou a tím, že jsem pochopil základní principy, mi přišla samotná hra už samozřejmou. Je přirozené, že když něčemu už porozumíme, stane se to pro nás jednoduché (čtení, jízda na kole, řízení vozidla, základní obsluha počítače). Nejen pro tento důvod, ale i pro všechny, kterým hra Cashflow 101 nestačila, vzniklo i její pokračování s názvem Cashflow 202, o kterém si však povíme někdy jindy. Tento článek vznikl na základě zkušeností z hraní české verze a pro porovnání i originální anglické, dovezené přímo z Ameriky.

 

Balení hry

Hra se dodává ve velké krabici, jejíž rozměr je podmíněný velkým hracím plánům, který je složený na čtyři části. Hrací plán je jeden z největších, jaký jsem kdy u společenské hry viděl. Na hrací plán se uloží čtyři sady hracích kartiček: Malý obchod, Velký obchod, Trh, Nicotnosti, dále hrací figurky, žetony ve tvaru mincí a sýrů. Samotná hra se však odehrává hlavně ve Vašem hracím archu, kde si vedete všechny potřebné finanční údaje. Dále jsou ve hře startovací kartičky povolání, sada peněz, tužky s gumami na vyplnění vzpomenutých hracích archů, 3 velmi kvalitní házecí kostky, návod a propagační list na další produkty a odkazy na internetové stránky, kde je možné najít nové hry, pomoc nebo tipy.

 

Rychlý start hry

Cashflow 101 je možné hrát okamžitě. Stačí rozložit hrací plán, uložit kartičky a figurky. Každý hráč si vylosuje jednu startovací kartičku s povoláním a přepíše údaje do svého hracího archu, z něhož zjistí, jaké má úspory a příjem, které na začátku hry dostane jako hotovost. Potom se úspory z archu smažou (protože je už máte v ruce) a dále už dostáváte jen svou výplatu. Posledním krokem na začátku hry je označení svého snu na rychlodráze – pro každého hráče zvlášť umístíme žeton ve tvaru sýru na konkrétní políčko.

Samozřejmě, že pokud se nechcete během hry zbytečně zdržovat čtením pravidel a dohadováním se v jednotlivých situacích, je dobré si pravidla dopředu řádně přečíst, stejně tak i postupy, jakými se zapisují jednotlivé transakce (nákup/prodej nemovitostí/akcií atd.), možnost financování, případně jak se vypořádat s bankrotem.

Popis hry

Hra se skládá ze 2 částí. Z takzvaného krysího závodu, který si můžeme představit jako neustálý pohyb v cyklech od výplaty k výplatě. Běháme jako takové krysy v kruhu a neumíme se z něho dostat, protože se neumíme chovat správně k penězům. V krysích závodech se dostávají pravidelné výplaty, za které se nakupují (potom případně prodávají) aktiva (nemovitosti, akcie společnosti a další). Stejně tak se tu nachází povinné výdaje typu „Nicotnosti“ a další políčka, která Vás určitě z finančního pohledu nepotěší (výpověď, narození dítěte). Zajímavostí je políčko charita, kdy po zaplacení určité částky můžete v následujících 2 kolech házet 2 kostkami naráz, čímž bude urychlen Váš postup k další výplatě.

Cílem hry je v první řadě vyhrát svůj vlastní krysí závod. Toho dosáhnete nákupem aktiv, která Vám měsíčně přináší pasivní příjem. Když Vaše příjmy z podnikání převýší Vaše výdaje, považuje se to za úspěšné zvládnutí krysího závodu a Vy postupujete do druhé části hry – na rychlodráhu, která obsahuje výplatní políčka, políčka se sny, obchodními nabídkami, možnost charity, ale i políčka jako rozvod či daňová kontrola.

Na rychlodráze je cílem koupit si vlastní sen (který si každý hráč vyznačí na začátku hry), nebo si opět koupí několik aktiv (5 – 15 kusů), které Vám přinesou vysoké zisky, tentokrát však už jde o několikanásobně vyšší investice/výnosy než v krysím závodě.

Na úspěšné hraní je potřebné se naučit několik používaných základních názvů a pravidel:

Aktiva – jsou jakékoliv investice, které Vám bez Vašeho dalšího výrazného přičinění přináší peníze. Mohou to být například terminované vklady, zisky z bytu pronajímaného realitní kanceláři, výnosy akcií úspěšného podniku, umělecké předměty, ale i duševní aktiva, jako jsou práva na umělecká díla (hudba, knihy), nebo technické patenty. Aktivem jsou všechny věci, které si koupíte, a přináší Vám peníze do kapsy, jak tvrdí autor hry.

Pasiva – jsou všechny věci, které Vám nepřináší peníze, naopak Vás jich zbavují. Je to například vlastní dům, auto, HiFi technika, jachta a kopec dalších věcí. Jakmile však některou z těchto věcí využijete v prospěch svého podnikání, může jít i o aktivum (pronájem jachty či víkendového domu během Vaší nepřítomnosti).

Pasivní příjem – je příjem z aktiv, do kterého nemusíte výrazně zasahovat. Nemusíte kvůli němu chodit denně do práce, nemusíte kvůli němu pracovat. Například, jakmile prodáte práva na knihu, kterou jste napsali, vydavatel Vám bude platit za každý další prodaný výtisk, aniž byste museli na něm ještě pracovat (samozřejmě, že vyššímu prodeji pomůže, když se občas zúčastníte vlastní autogramiády).

VZI – návratnost investice – je údaj v procentech vyjadřující, kolik se Vám ročně vrátí z investice. Když je například návratnost 25 %, investice se Vám vrátí do 4 let. Pokud je VZI vyšší jako 100 %, vrátí se Vám Vaše investice do 1 roku.

Popis hracích kartiček:

Malý obchod – jsou kartičky s menšími finančními transakcemi (do 5000 dolarů). Většinou jde o prodej nemovitostí, akcií, pozemků a domácích byznysů, ale je možné tu najít i záludnosti, jako jsou například problémy s nájemníky, nenávratné půjčky rodinným příslušníkům, investice do sběratelských artiklů.

Velký obchod – je kategorie s hodnotou nad 5000. Nejčastěji se tu nachází nabídky s bytovými domy, avšak s různou výnosností. Ve hře je i několik velmi lukrativních realit, které Vás mohou takřka okamžitě „vystřelit“ na rychlodráhu. Stejně tak se tu nachází i pár výhodných byznysů, které však vyžadují vyšší vstupní investice (20 tisíc a více).

Trh – kartičky trhu Vám dovolují uskutečňovat obchodní transakce shodné s Vašimi aktivy. Stejně tak se tu nachází několik specialit, které určitě změní Vaše plány, ať už pozitivně či negativně.

Nicotnosti – moje nejoblíbenější kategorie. Tolik zbytečností, které si lidé kupují, to jednoduše musí být součástí hry. V reálném životě si potom uvědomíte, zda je daná věc skutečně pro Vás užitečná a potřebná, a zda ji budete využívat efektivně.

V návodě se doporučuje, aby jeden šikovnější hráč byl bankéřem (sleduje hru a obsluhuje hotovost banky) a aby si hráči navzájem kontrolovali své hrací archy, avšak ze zkušeností s hraním jsme přešli na systém důslednější samokontroly a obsluhy banky každý individuálně. Zrychlí to hru a ne vždy máte někoho ochotného po ruce, kdo Vám bude moct pomáhat. Stejně tak v návodu najdete velmi podrobný popis, jak správně zapisovat jednotlivé transakce do hracího archu a samozřejmě podrobný popis, jak postupovat v které situaci ve hře.

Tipy

V případě Cashflow 101 nechci rozepisovat konkrétní strategie, abych Vám nezkazil radost z objevování. Poskytnu ale několik typů, které považuji za nejužitečnější.

 • Sledujte trh s akciemi i s nemovitostmi, kdyby byly zveřejněné výhodné i nevýhodné nabídky, pomůže Vám to při rozhodování o koupi/prodeji svých aktiv.
 • Čtěte kartičky pozorně, častokrát jsou tam uvedené jasné instrukce (hlavně v případě velmi výhodných nabídek).
 • Vždy si spočítejte, zda máte dost hotovosti před políčkem „Výpověď“, abyste předešli zbytečnému zadlužování se bance.
 • Je výhodné kupovat různé typy nemovitostí namísto kupování jednoho typu – zvyšujete si tak šanci na výhodný prodej a vyšší zisk.
 • Stejně tak je dobré kombinovat různé typy aktiv (kupovat nemovitosti i akcie).
 • V případě velmi výhodné nabídky si vždy vezměte úvěr z banky, když jde o skutečně dobrou investici, jsou splátky za úvěr zanedbatelné.

Hra Cashflow 101 pro mě znamená další krok k radikální změně chápání významu peněz a jejich funkce, životního stylu a samotného vztahu k podnikání. Ukázala mi, jak to skutečně funguje s penězi a hlavně jsem si uvědomil, kde ve vlastních financích dělám úplné základní chyby. Ukázala mi cestu, jakou se pokusím dále vzdělávat a konat, aby se moje finanční situace zlepšila, pokud možno co nejvíce. Na to, aby člověk uspěl i v reálném světě, však musí dělat víc, jak hrát vícekrát hru. Avšak na to, aby člověk pochopil, o čem je tento svět – svět peněz – je tato hra jako stvořená.

Jedna poznámka na závěr. Hru je možné si za dodržení určitých podmínek (registrace zdarma) zahrát i zadarmo na autorských internetových stránkách, avšak musím upozornit, že hra je sice rychlejší a méně namáhavá, ale zároveň se ztrácí velká část přebírání zkušeností, která je například umocněná vypisováním finančního výkazu, manipulací s hotovostí a samozřejmě sociálním zázemím při samotné hře.

Hru vřele doporučuji všem lidem, kteří mají jakýkoliv problém s chápáním významu peněz. Lidem, kteří mají problémy s vlastními financemi, a všem, kteří se rozhodli změnit svůj přístup k penězům.

Tajná část pro ty, kterým se ve hře nedaří, nebo už nevědí, jak dál:

 • Dělejte si přesné záznamy, jaké jsou hodnoty jednotlivých akcií v průběhu hry, jednoznačně Vám to určí, jaké je riziko investice do akcií.
 • U akcií sledujte i kartičky pro jejich spájení a rozdělování (riziko snížení počtu akcií na 50 %, nebo naopak jejich dvojnásobný nárůst).
 • V případě ceny akcií za 1 $, nebo 5 $ nakupte za maximum, co máte.
 • Jestliže je ve hře více hráčů, soustřeďte se na nemovitosti (důvodem je vyšší pravděpodobnost možnosti prodeji na trhu).
 • Vždy se snažte mít hotovost ve výšce Vašich výdajů.
 • Pokud je investice výhodná, neváhejte si vzít úvěr z banky.
 • Sledujte si během her maximální ceny jednotlivých typů nemovitostí, pomůže Vám to při určování správné koupě.
 • Velmi zvažujte, zda koupíte ztrátovou nemovitost (například se oplatí, pokud typ nemovitosti ještě nebyl vytažený v kartičkách TRH).
 • Pokud chcete vyšší příjem na rychlodráze, soustřeďte se na poslední nákup investice, který by měl být nejvyšší, nebo berte úvěry z banky, abyste zvýšili svůj pasivní příjem a zároveň nepřekročili hodnotu výdajů.

Porovnání verzí CZ a US:

Měl jsem jedinečnou příležitost mít naráz originální US verzi dovezenou přímo z Ameriky (ze semináře p. Kiyosakiho) a českou verzi dodávanou u nás. Hry jsou velmi vysokého technického provedení, hlavně hrací plány jsou velmi robustní a během mého intenzivního testování (US – několik desítek hodin hraní) ze strany dětí, které se ne vždy ztotožnily se šetrným zacházením, nedošlo k žádné změně na hracím plánu, kartičkách a ostatních součástech. Česká verze je o něco ekologičtější, ale na rozkládání kartiček budete potřebovat větší šikovnost v prstech. Jediná věc, kterou bych změnil, je výrobce kostek v české verzi, protože jsou lehčí a je náročnější s nimi házet tak, aby se přetočily víckrát.

Nejpodstatnější částí jsou však hrací archy, které jsou vyrobené z velmi kvalitního papíru a při jemném zapisování (a opětovném gumování) je možné použít jeden hrací arch i několikrát (osobní rekord jsou tři velmi dlouhé hry na jednom archu). Jinak jsou hry totožné a velmi dobře srozumitelné, což zrychluje proces učení a zábavy.

Zpětná vazba:

V rámci testování hry jsem nabídl pomoc při hraní několika známým na vyzkoušení. Většina projevila zájem, protože jsem dost srozumitelně a přesvědčivě objasnil popis hry a její pozitiva. Nejčastějším problémem, jak jsem předpokládal, byly výhradně vzdálených ekonomů na některé výrazy (hlavně ta aktiva). Proto jsem na začátku recenze napsal to upozornění. Dalším problémem bylo, že někteří hráči neumí efektivně využívat správně nastavený dluh.

Celý výzkum hratelnosti by se dal shrnout následovně:

 • Mladší lidé jednodušeji a rychleji pochopí princip hry (teda princip peněz).
 • Tvrdohlavější (uzavřené) povahy mají nižší šanci na výhru.
 • Ve hře povolená spolupráce přináší synergický efekt zisku (pozitivní).
 • Opakovaným hraním se hra dynamicky zrychluje a stává se o mnoho zábavnější.
 • Hráč, který se přizpůsobí nejrychleji situaci ve hře, většinou vyhrává.

Kupte si hru Cashflow 101 přímo od vydavatele

 

 


Posted

in

by

Tags: