Ovládejte peníze

Cashflow kvadrant
Cashflow kvadrant

„Do školy chodíme proto, abychom se naučili tvrdě pracovat pro peníze“, říká Kiyosaki. „Píšu knihy a vytvářím produkty, které učí lidi přimět peníze pracovat pro ně“

Když bylo Kiyosakimu devět let, seznámil se s otcem svého nejlepšího přítele Mika. Ten ho naučil jak peníze vydělávat. Tento muž dal mladému Robertovi práci v jednom obchodě, který vlastnil. Nebylo to zrovna to co by Kiyosaki chtěl. Po třech týdnech oprašování plechovek a platu 10 centů týdně, řekl Kiyosaki svému příteli, že končí. To co se Kioysaki naučil v této lekci mělo velkou hodnotu v jeho životě. Ve věku devíti let Kiyosaki začal chápat marnost pracovních míst a začal nenávidět skromný plat.

Toto poučení tvořilo základ pro jeho pozdější kariéru a zároveň jednu z hlavních složek jeho učení. Kiyosaki se nedostal tam kde je dnes tím, že každý den chodil do práce a spořil svoje peníze. Namísto toho se Robert naučil řídit rizika a přimět své peníze pracovat. „Chudí a střední vrstvy pracují pro peníze. Bohatí umí přimět peníze, aby pracovaly za ně“ říká Kiyosaki. „Bohatí kupují a vytváří aktiva, která pro ně pracují, takže pracovat už nemusí“.

V průmyslovém věku byl vzorec úspěchu v úspěšném zakončení školy a dobrém zabezpečeném pracovním místě na celý život. Společnost a vláda už se později postarala o vaše finanční zajištění, když jste se rozhodli odejít do důchodu. Dnes se již nemůžete spoléhat na svého zaměstnavatele ani na vládu, že se o vás postará.

Podle Kiyosakiho je klíčem k dosažení finančního úspěchu pochopení rozdílu mezi aktivy a pasivy a naučit se tento rozdíl využívat. „Aktivum uloží do kapsy peníze, pasivum je vytáhne, říká. Bohatí tento rozdíl chápou a kupují aktiva.

Podle jeho slov jsou ti co spoří poražení. Kiyosaki vidí peníze uložené na účtu jako zbytečné. Vaše finanční cíl by neměl být spoření peněz, zaplacení dluhů a dlouhodobě investovat. Pokud chcete být bohatí, tento způsob myšlení je zastaralý. Spořit, je dnes špatná rada, říká Kiyosaki.

„Mám problém s velkým množstvím peněz – nemůžu reinvestovat dostatečně rychle.“ Tohle jsou slova bohatých.

Přeloženo z www.evancarmichael.com