Je nejvyšší čas

Kiyosaki Kim Je nejvyšší čas

Kiyosaki Kim Je nejvyšší čas

Je nejvyšší čas, píše Kim Kiyosaki, autorka bestselleru Bohatá žena. Přes reálné příbehy podnikání a investic popisuje, jak ona a jiné ženy změnili svůj život. V knize se dočtete co opravdu pomůže dosáhnout vaše finanční sny.

Kniha Nejvyšší čas od Kim Kiyosaki je vhodná pro ženy, které mají vizi, co chtějí v životě a jsou ochotni udělat to, co je třeba na přeměnu této vize do reality. Kim Kiyosakiho vlastní jedinečný styl, který jí získal přátele a příznivce po celém světě. Ve své nové knize vysvětlí, co to opravdu znamená jít z místa, kde jste finančně dnes na místo, kde chcete být. Je to kniha o odvaze a tvořivosti, časem prověřených zásad a realních příběhů. Kim se podělí o upřímné příběhy žen a mužů, kteří prošli dobré, špatné a směšné – a o lekce, které se naučily. Proč nová kniha od Kim vychází v těchto znepokojivých ekonomických časech? To proto, že je nejvyšší čas na opravdové ženské síly a odhodlání k pokroku. Proto, že je nejvyšší čas na nové odpovědi a nové nápad. A protože “Je to nejvyšší čas!” pro ženy všude.

Kupte si knihu Je nejvyšší čas přímo u vydavatele

Posted in Nezaradené | Comments closed

Recenze hry Cashflow 101

Smyslem hry Cashflow 101 je co nejjednodušší formou ukázat, jak funguje reálný svět peněz. Základním principem je fakt, že není podstatné, kolik vyděláte, ale kolik Vám na konci měsíce zůstane peněz, které můžete použít, na co jen chcete (například na investování). Hra se Vás snaží nabádat, abyste zvyšovali své příjmy a zároveň nezvyšovali své výdaje. To je základ pro budoucí podnikání a úspěšné zvládnutí své finanční nezávislosti.

Ještě než začneme, tak bych chtěl požádat ekonomicky vzdělané lidi, aby se nepohoršovali nad hrou a jednotlivými popisy, názvy a definicemi v ní použitých. Na to, aby bylo možné přiblížit tuto problematiku většině lidí, musí být hra co nejjednodušší, aby byla pochopitelná i méně vzdělanému či neekonomicky myslícímu člověku. Ne vždy to ale koresponduje s odbornými názvy, jaké jsou v naší zemi běžně užívané. Ze svého laického pohledu můžu říct, že hra na první pohled budí dojem něčeho komplikovaného až strach vyvolávajícího. Sám se však považuji za velmi učenlivého, ale hlavně otevřeného vůči novým informacím. Proto už po několika odehraných hrách (5 – 10) mi hra přijde rutinou a tím, že jsem pochopil základní principy, mi přišla samotná hra už samozřejmou. Je přirozené, že když něčemu už porozumíme, stane se to pro nás jednoduché (čtení, jízda na kole, řízení vozidla, základní obsluha počítače). Nejen pro tento důvod, ale i pro všechny, kterým hra Cashflow 101 nestačila, vzniklo i její pokračování s názvem Cashflow 202, o kterém si však povíme někdy jindy. Tento článek vznikl na základě zkušeností z hraní české verze a pro porovnání i originální anglické, dovezené přímo z Ameriky.

 

Balení hry

Hra se dodává ve velké krabici, jejíž rozměr je podmíněný velkým hracím plánům, který je složený na čtyři části. Hrací plán je jeden z největších, jaký jsem kdy u společenské hry viděl. Na hrací plán se uloží čtyři sady hracích kartiček: Malý obchod, Velký obchod, Trh, Nicotnosti, dále hrací figurky, žetony ve tvaru mincí a sýrů. Samotná hra se však odehrává hlavně ve Vašem hracím archu, kde si vedete všechny potřebné finanční údaje. Dále jsou ve hře startovací kartičky povolání, sada peněz, tužky s gumami na vyplnění vzpomenutých hracích archů, 3 velmi kvalitní házecí kostky, návod a propagační list na další produkty a odkazy na internetové stránky, kde je možné najít nové hry, pomoc nebo tipy.

 

Rychlý start hry

Cashflow 101 je možné hrát okamžitě. Stačí rozložit hrací plán, uložit kartičky a figurky. Každý hráč si vylosuje jednu startovací kartičku s povoláním a přepíše údaje do svého hracího archu, z něhož zjistí, jaké má úspory a příjem, které na začátku hry dostane jako hotovost. Potom se úspory z archu smažou (protože je už máte v ruce) a dále už dostáváte jen svou výplatu. Posledním krokem na začátku hry je označení svého snu na rychlodráze – pro každého hráče zvlášť umístíme žeton ve tvaru sýru na konkrétní políčko.

Samozřejmě, že pokud se nechcete během hry zbytečně zdržovat čtením pravidel a dohadováním se v jednotlivých situacích, je dobré si pravidla dopředu řádně přečíst, stejně tak i postupy, jakými se zapisují jednotlivé transakce (nákup/prodej nemovitostí/akcií atd.), možnost financování, případně jak se vypořádat s bankrotem.

Popis hry

Hra se skládá ze 2 částí. Z takzvaného krysího závodu, který si můžeme představit jako neustálý pohyb v cyklech od výplaty k výplatě. Běháme jako takové krysy v kruhu a neumíme se z něho dostat, protože se neumíme chovat správně k penězům. V krysích závodech se dostávají pravidelné výplaty, za které se nakupují (potom případně prodávají) aktiva (nemovitosti, akcie společnosti a další). Stejně tak se tu nachází povinné výdaje typu „Nicotnosti“ a další políčka, která Vás určitě z finančního pohledu nepotěší (výpověď, narození dítěte). Zajímavostí je políčko charita, kdy po zaplacení určité částky můžete v následujících 2 kolech házet 2 kostkami naráz, čímž bude urychlen Váš postup k další výplatě.

Cílem hry je v první řadě vyhrát svůj vlastní krysí závod. Toho dosáhnete nákupem aktiv, která Vám měsíčně přináší pasivní příjem. Když Vaše příjmy z podnikání převýší Vaše výdaje, považuje se to za úspěšné zvládnutí krysího závodu a Vy postupujete do druhé části hry – na rychlodráhu, která obsahuje výplatní políčka, políčka se sny, obchodními nabídkami, možnost charity, ale i políčka jako rozvod či daňová kontrola.

Na rychlodráze je cílem koupit si vlastní sen (který si každý hráč vyznačí na začátku hry), nebo si opět koupí několik aktiv (5 – 15 kusů), které Vám přinesou vysoké zisky, tentokrát však už jde o několikanásobně vyšší investice/výnosy než v krysím závodě.

Na úspěšné hraní je potřebné se naučit několik používaných základních názvů a pravidel:

Aktiva – jsou jakékoliv investice, které Vám bez Vašeho dalšího výrazného přičinění přináší peníze. Mohou to být například terminované vklady, zisky z bytu pronajímaného realitní kanceláři, výnosy akcií úspěšného podniku, umělecké předměty, ale i duševní aktiva, jako jsou práva na umělecká díla (hudba, knihy), nebo technické patenty. Aktivem jsou všechny věci, které si koupíte, a přináší Vám peníze do kapsy, jak tvrdí autor hry.

Pasiva – jsou všechny věci, které Vám nepřináší peníze, naopak Vás jich zbavují. Je to například vlastní dům, auto, HiFi technika, jachta a kopec dalších věcí. Jakmile však některou z těchto věcí využijete v prospěch svého podnikání, může jít i o aktivum (pronájem jachty či víkendového domu během Vaší nepřítomnosti).

Pasivní příjem – je příjem z aktiv, do kterého nemusíte výrazně zasahovat. Nemusíte kvůli němu chodit denně do práce, nemusíte kvůli němu pracovat. Například, jakmile prodáte práva na knihu, kterou jste napsali, vydavatel Vám bude platit za každý další prodaný výtisk, aniž byste museli na něm ještě pracovat (samozřejmě, že vyššímu prodeji pomůže, když se občas zúčastníte vlastní autogramiády).

VZI – návratnost investice – je údaj v procentech vyjadřující, kolik se Vám ročně vrátí z investice. Když je například návratnost 25 %, investice se Vám vrátí do 4 let. Pokud je VZI vyšší jako 100 %, vrátí se Vám Vaše investice do 1 roku.

Popis hracích kartiček:

Malý obchod – jsou kartičky s menšími finančními transakcemi (do 5000 dolarů). Většinou jde o prodej nemovitostí, akcií, pozemků a domácích byznysů, ale je možné tu najít i záludnosti, jako jsou například problémy s nájemníky, nenávratné půjčky rodinným příslušníkům, investice do sběratelských artiklů.

Velký obchod – je kategorie s hodnotou nad 5000. Nejčastěji se tu nachází nabídky s bytovými domy, avšak s různou výnosností. Ve hře je i několik velmi lukrativních realit, které Vás mohou takřka okamžitě „vystřelit“ na rychlodráhu. Stejně tak se tu nachází i pár výhodných byznysů, které však vyžadují vyšší vstupní investice (20 tisíc a více).

Trh – kartičky trhu Vám dovolují uskutečňovat obchodní transakce shodné s Vašimi aktivy. Stejně tak se tu nachází několik specialit, které určitě změní Vaše plány, ať už pozitivně či negativně.

Nicotnosti – moje nejoblíbenější kategorie. Tolik zbytečností, které si lidé kupují, to jednoduše musí být součástí hry. V reálném životě si potom uvědomíte, zda je daná věc skutečně pro Vás užitečná a potřebná, a zda ji budete využívat efektivně.

V návodě se doporučuje, aby jeden šikovnější hráč byl bankéřem (sleduje hru a obsluhuje hotovost banky) a aby si hráči navzájem kontrolovali své hrací archy, avšak ze zkušeností s hraním jsme přešli na systém důslednější samokontroly a obsluhy banky každý individuálně. Zrychlí to hru a ne vždy máte někoho ochotného po ruce, kdo Vám bude moct pomáhat. Stejně tak v návodu najdete velmi podrobný popis, jak správně zapisovat jednotlivé transakce do hracího archu a samozřejmě podrobný popis, jak postupovat v které situaci ve hře.

Tipy

V případě Cashflow 101 nechci rozepisovat konkrétní strategie, abych Vám nezkazil radost z objevování. Poskytnu ale několik typů, které považuji za nejužitečnější.

  • Sledujte trh s akciemi i s nemovitostmi, kdyby byly zveřejněné výhodné i nevýhodné nabídky, pomůže Vám to při rozhodování o koupi/prodeji svých aktiv.
  • Čtěte kartičky pozorně, častokrát jsou tam uvedené jasné instrukce (hlavně v případě velmi výhodných nabídek).
  • Vždy si spočítejte, zda máte dost hotovosti před políčkem „Výpověď“, abyste předešli zbytečnému zadlužování se bance.
  • Je výhodné kupovat různé typy nemovitostí namísto kupování jednoho typu – zvyšujete si tak šanci na výhodný prodej a vyšší zisk.
  • Stejně tak je dobré kombinovat různé typy aktiv (kupovat nemovitosti i akcie).
  • V případě velmi výhodné nabídky si vždy vezměte úvěr z banky, když jde o skutečně dobrou investici, jsou splátky za úvěr zanedbatelné.

Hra Cashflow 101 pro mě znamená další krok k radikální změně chápání významu peněz a jejich funkce, životního stylu a samotného vztahu k podnikání. Ukázala mi, jak to skutečně funguje s penězi a hlavně jsem si uvědomil, kde ve vlastních financích dělám úplné základní chyby. Ukázala mi cestu, jakou se pokusím dále vzdělávat a konat, aby se moje finanční situace zlepšila, pokud možno co nejvíce. Na to, aby člověk uspěl i v reálném světě, však musí dělat víc, jak hrát vícekrát hru. Avšak na to, aby člověk pochopil, o čem je tento svět – svět peněz – je tato hra jako stvořená.

Jedna poznámka na závěr. Hru je možné si za dodržení určitých podmínek (registrace zdarma) zahrát i zadarmo na autorských internetových stránkách, avšak musím upozornit, že hra je sice rychlejší a méně namáhavá, ale zároveň se ztrácí velká část přebírání zkušeností, která je například umocněná vypisováním finančního výkazu, manipulací s hotovostí a samozřejmě sociálním zázemím při samotné hře.

Hru vřele doporučuji všem lidem, kteří mají jakýkoliv problém s chápáním významu peněz. Lidem, kteří mají problémy s vlastními financemi, a všem, kteří se rozhodli změnit svůj přístup k penězům.

Tajná část pro ty, kterým se ve hře nedaří, nebo už nevědí, jak dál:

  • Dělejte si přesné záznamy, jaké jsou hodnoty jednotlivých akcií v průběhu hry, jednoznačně Vám to určí, jaké je riziko investice do akcií.
  • U akcií sledujte i kartičky pro jejich spájení a rozdělování (riziko snížení počtu akcií na 50 %, nebo naopak jejich dvojnásobný nárůst).
  • V případě ceny akcií za 1 $, nebo 5 $ nakupte za maximum, co máte.
  • Jestliže je ve hře více hráčů, soustřeďte se na nemovitosti (důvodem je vyšší pravděpodobnost možnosti prodeji na trhu).
  • Vždy se snažte mít hotovost ve výšce Vašich výdajů.
  • Pokud je investice výhodná, neváhejte si vzít úvěr z banky.
  • Sledujte si během her maximální ceny jednotlivých typů nemovitostí, pomůže Vám to při určování správné koupě.
  • Velmi zvažujte, zda koupíte ztrátovou nemovitost (například se oplatí, pokud typ nemovitosti ještě nebyl vytažený v kartičkách TRH).
  • Pokud chcete vyšší příjem na rychlodráze, soustřeďte se na poslední nákup investice, který by měl být nejvyšší, nebo berte úvěry z banky, abyste zvýšili svůj pasivní příjem a zároveň nepřekročili hodnotu výdajů.

Porovnání verzí CZ a US:

Měl jsem jedinečnou příležitost mít naráz originální US verzi dovezenou přímo z Ameriky (ze semináře p. Kiyosakiho) a českou verzi dodávanou u nás. Hry jsou velmi vysokého technického provedení, hlavně hrací plány jsou velmi robustní a během mého intenzivního testování (US – několik desítek hodin hraní) ze strany dětí, které se ne vždy ztotožnily se šetrným zacházením, nedošlo k žádné změně na hracím plánu, kartičkách a ostatních součástech. Česká verze je o něco ekologičtější, ale na rozkládání kartiček budete potřebovat větší šikovnost v prstech. Jediná věc, kterou bych změnil, je výrobce kostek v české verzi, protože jsou lehčí a je náročnější s nimi házet tak, aby se přetočily víckrát.

Nejpodstatnější částí jsou však hrací archy, které jsou vyrobené z velmi kvalitního papíru a při jemném zapisování (a opětovném gumování) je možné použít jeden hrací arch i několikrát (osobní rekord jsou tři velmi dlouhé hry na jednom archu). Jinak jsou hry totožné a velmi dobře srozumitelné, což zrychluje proces učení a zábavy.

Zpětná vazba:

V rámci testování hry jsem nabídl pomoc při hraní několika známým na vyzkoušení. Většina projevila zájem, protože jsem dost srozumitelně a přesvědčivě objasnil popis hry a její pozitiva. Nejčastějším problémem, jak jsem předpokládal, byly výhradně vzdálených ekonomů na některé výrazy (hlavně ta aktiva). Proto jsem na začátku recenze napsal to upozornění. Dalším problémem bylo, že někteří hráči neumí efektivně využívat správně nastavený dluh.

Celý výzkum hratelnosti by se dal shrnout následovně:

  • Mladší lidé jednodušeji a rychleji pochopí princip hry (teda princip peněz).
  • Tvrdohlavější (uzavřené) povahy mají nižší šanci na výhru.
  • Ve hře povolená spolupráce přináší synergický efekt zisku (pozitivní).
  • Opakovaným hraním se hra dynamicky zrychluje a stává se o mnoho zábavnější.
  • Hráč, který se přizpůsobí nejrychleji situaci ve hře, většinou vyhrává.

Kupte si hru Cashflow 101 přímo od vydavatele

 

 

Posted in Hry | Comments closed

Příběhy úspěchů

Opravdové příběhy lidí, kteří se řídí radami Bohatého táty

Přečtěte si o lidech, kteří aplikovali učení Bohatého táty v praxi a dosáhli tak finančního úspěchu! Lidé, kteří tyto příběhy napsali, se odhodlali jednat a jako výsledek se dostavil úspěch. Těmto lidem se finančně dařilo, i když ve stejnou dobu miliony jiných lidí prodělávaly miliardy dolarů. Tato konha vám ukáže, proč nezáleží na tom, že „nemáte peníze“ či že „nemáte čas“, proč nejste nikdy příliš staří ani mladí na zahájení cesty za vlastní finanční jistotou a svobodou, Jak začínající investoři překonali strach z investování a jak můžete podobných finančních výsledků a úspěchů dosáhnout také!

Robert T. Kiyosaki je autorem mezinárodního bestselleru Bohatý táta, chudý táta, je nejenom podnikatelem v nemovitostech a investorem, ale i pedagogem, jehož filozofie o penězích a investování je často v rozporu s konvenčním pohledem na věc. Robert Kiyosaki zpochybnil a změnil způsob, jakým miliony lidí po celém světě přemýšlejí o penězích. S osobitým pohledem, který občas odporuje konvenčnímu myšlení, si Robert získal pověst odvážného, přímého a respektovaného finančního pedagoga a dnes je ve světě považován za vášnivého advokáta finančního vzdělávání.

Sharon L. Lechter je autorizovaná účetní, spoluautorka knih Bohatého táty a ředitelka Organizace Bohatého táty. Svou profesi zasvětila vzdělávání. S vyznamenáním vystudovala obor účetnictví na Florida State University a nastoupila do jedné z největších účetních firem, Coopers & Lyndbrand. Zastávala různé manažerské pozice ve společnostech podnikajících v oboru počítačů, pojištění a nakladatelství.

Kupte si Knihu Nefér výhoda přímo od vydavatele tady

Posted in Nezaradené | Comments closed

Dotek Midase

Donald Trump a Rober Kiyosaki napsali novou knížku Dotek Midase s podtitulem Proč někteří podnikatelé zbohatnou a většina ne.

Kniha je určena pro podnikatele, kteří se chtějí stát úspěšnými. Tato kniha není o byznysu, ale o tom, co je zapotřebí, abyste se jimi stali. Coby podnikatelé s vámi sdílíme své myšlenky, svá přesvědčení, naše výhry, ale i prohry, nashromážděné v průběhu dekád. Zjistíte, proč jsme uspěli tam, kde devět z deseti podnikatelů neuspělo. Osvětlíme vám, jak se z našeho podnikání zrodila mezinárodní obchodní značka, něco, o čem mnozí podnikatelé sní, ale jen pár vyvoleným se to podaří. A co důležitější, povíme vám, co nás pohání vydržet tam, kde se ostatní vzdají, a proč vyhledáváme stále nové a nové výzvy. V této knize, která je naší druhou, vám také prozradíme, jak se nám podařilo dosáhnout na Midasův dotek, a kde jsme vzali schopnost obrátit ve zlato cokoliv, čeho se dotkneme, a jak vy můžete dosáhnout toho samého.

Kupte si tuto knihu přímo u vydavatele tady.

Posted in Články | Comments closed

Kiyosakiho legenda – je bohatý otec autentický?

Ačkoliv jsou knihy Roberta Kiyosakiho velmi populární a známé téměř po celém světě, mnoho lidí se k nim staví skepticky. Kritici Kiyosakymu vyčítají, že jeho díla jsou často velmi zjednodušená a málo konkrétní. Většinou totiž namísto toho, aby ukazovali konkrétní cestu za bohatstvím pouze prostřednictvím krátkých příběhů a příkladů, ukazují, čeho všeho se dá dosáhnout, když je člověk otevřený vůči novým příležitostem. Jak však sám Kiyosaki přiznal, mnoho z těchto příběhů je vymyšlených, případně upravených tak, aby čtenář lepší pochopil pointu. Dokonce i samostatná postava bohatého otce – otce jeho kamaráda Michaela – od kterého se Kiyosaki v mládí učil, jak nakládat s penězi, je zřejmě vymyšlená. Ani on, ani Michael se totiž nikdy na veřejnosti neobjevili. Kromě toho se dá říct, že Kiyosaki má pár klíčových zásad, které dokola opakuje v každé knize, a tak namísto čtení všech 18 titulů si stačí přečíst tak 2 až 3.

Kiyosakimu se také často vyčítá, že knihu píše diletantsky bez patřičné odbornosti a znalosti toho, o čem píše. Typickým příkladem je koupě nového Porsche, které si podle Kiyosakiho můžete směle uplatnit jako daňově uznatelná náklad. V praxi byste ale něco takového před kontrolou z daňového úřadu uplatňovali velmi těžko. Zajímavé je i to, že Kiyosaki doporučuje při obchodování s akciemi používat insidertrading (obchodování na základě utajených informací získaných přímo od zaměstnanců dané společnosti), který je nelegální prakticky na celém světě.

Typický Kiyosakiho rysem je neustálé zatracování zaměstnání jako zdroj příjmu. Tvrdí, že zaměstnanci jsou jako křečci v kolečku – neustále běží, a přitom se nikdy nikam nepohnou. Podle něj je to proto, že jsou buď hloupí, nebo neschopní. Do této kategorie ale zařazuje i všechny manažery, kteří v Americe často vydělávají lépe než menší podnikatelé. Zajímavé je i to, že sám Kiyosaki byl dlouhé roky zaměstnancem a své podnikání vykonával při zaměstnání.

Posledním a asi nejvážnějším argumentem proti Kiyosakiho dílům je, že píše o něčem, čeho nikdy nedosáhl. Ve svých knihách totiž slibuje návod na to, jak se stát bohatým. Ačkoliv se rád prezentuje jako úspěšný businessman, pravda je taková, že Kiyosaki zbohatl až díky organizování seminářů typů „jak se stát bohatým“ a psaní knih se stejnou tematikou. Jeho předcházející podniky vždy nakonec skončili bankrotem. Na tuto kritiku odpovídá autor konstatováním, že poznat neúspěch je velmi důležité kvůli tomu, aby se v budoucnosti neopakoval.

Přesto třeba něco Kiyosakimu uznat – má jedinečný marketing. Idea určitých pravidel, které si bohatí předávají z jedné generace na druhou, a díky kterým stále bohatnou, působí neodolatelně. Avšak, díla Kiyosakiho nejsou ani tak úplně k zahození. Nabízí totiž alternativní pohled na finance a přinutí nás zamyslet se nad otázkami, které nás doteď nenapadli. Jelikož je Kiyosaki velmi schopný motivační řečník, dokáže pročítání jeho knihy člověka povzbudit, dodat mu pozitivní energii potřebnou na další snažení a nastartovat ho. Jenomže, k jeho knihám je vždy třeba přistupovat s rezervou, a zásadně se po jejich pročtení nevrhat do „zaručených podniků“, které Kiyosaki v knize popisuje. Je potřeba si udělat vlastní závěry a odpovědět si na otázky položené v knihách sám.

Posted in Články | Tagged | Comments closed

Kiyosakiho filozofie

Podle Kiyosakiho se lidé dají rozdělit do čtyř kvadrantů podle toho, jakým způsobem vydělávají peníze. A to na zaměstnance, osoby samostatně výdělečně činné, majitele firem a investory. Většina lidí je přitom zaměstnanci, takže jsou finančně závislí na někom jiném z kvadrantu. Lidé, kteří si vydělávají sami, sice nejsou závislí na ostatních, ale jejich podnikání jim zabere většinu času, a pokud si náhodou vezmou dovolenou, pak jejich byznys trpí. V prvních dvou kvadrantech se nachází více jak 95 % lidí, přičemž tito lidé nejsou bohatí. Jsou finančně závislí na výkonu své činnosti, přičemž jsou v „krysím závodě“, ve kterém nahánějí každou další výplatu. Podle Kiyosakiho je hlavním rozdílem mezi chudými a bohatými to, že bohatí se z krysího závodu dokázali osvobodit a získali finanční nezávislost – a tedy nemucí každý den chodit do práce se strachem o svou existenci.

Ve třetím kvadrantu jsou majitelé velkých byznysů. Ti na rozdíl od těch malých mají v sobě zabudovaný systém, podle kterého fungují i bez majitele. Tito lidé mají z podnikání příjem bez ohledu na to, zda se v něm osobně angažují, nebo ne. Jsou finančně nezávislí.

Ve čtvrtém kvadrantu najdeme profesionální investory, tedy lidi, kteří se investováním živí. Podle Kiyosakiho se snaží investovat hlavně do nemovitostí a ze všech čtyř kvadrantů jsou nejbohatší.

Abychom se mohli dostat do vyšších kvadrantů, musíme podle Kiyosakiho změnit náš pohled na peníze. Například, jako aktiva nevnímat věci, které mají vysokou hodnotu, ale věci, které nám generují peněžní toky. Například, vlastníme-li domů, z něhož nám neplynou pravidelné platby za nájemné, nejedná se o aktivum. Kromě toho bychom se měli řídit „pravidly bohatých“, která se Kiyosaki během svého mládí naučil od otce svého kamaráda Michaela:

1. Bohatí nepracují pro peníze

Bohatí lidé pracují proto, aby se naučili věci a schopnosti, které jim pomohou vydělat peníze v budoucnosti. Kromě toho se snaží, aby peníze pracovali pro nich, a ne oni pracovali pro peníze tím, že zakládají firmu, investují apod.

2. Utrácet skromně a investovat

Pokud člověk vydělá nějaké peníze, neměl by je utratit za zbytečnosti. Radši by měl žít skromnějším stylem a investovat je do něčeho, co mu v budoucnosti přinese zisk, a snažit se dosáhnout, aby mu v budoucnosti přitékala hotovost nezávisle od jeho ostatních činností. Takto se sice nebude vyvážet v milionových autech a bývat v tříposchodové vile, ale bude v budoucnosti dobře zabezpečený a finančně nezávislý.

3. Daňové zákony podporují korporaci.

Kiyosaki doporučuje lidem zakládat si firmy, protože si mohou prostřednictvím nich uplatnit daňové náklady i na věci, které využívají v soukromí. Navíc, daňové zákony v Americe jsou na straně bohatých, takže čím vyššího zisku společnost dosáhne, tím menší daňovou sazbu platí její vlastník.

4. Mít oči otevřené pro nové příležitosti.

Kdo chce být bohatý, musí umět rozpoznat příležitost pro dobrý obchod. Kiyosaki vzpomíná na to, jak ve svých začátcích úplnou náhodou natrefil na podhodnocenou nemovitost, kterou později se ziskem prodal. Avšak, mít jen otevřené oči nestačí – ještě důležitější je pozitivní přístup, a tedy nerozmýšlet se nad tím, jak se něco nedá, ale raději nad tím, jak by se to dalo udělat a co bychom na to potřebovali.

5. Bohatí využívají finanční páku.

Aby dosáhli vyšších výnosů, bohatí se při koupi nemovitosti, případně při zakládání firem, cíleně zadlužují. To jim umožňuje pracovat s mnohem větším množstvím peněz, než by mohli do podnikání vložit z vlastních zdrojů. Navíc, splátky úroků si firmy uplatňují jako daňový náklad. Tímto způsobem se dá, pokud firma prosperuje, vydělat mnohem více, než kdybychom využívali jen vlastní kapitál.

Posted in Články | Comments closed

Kdo je Kiyosaki?

Robert T. Kiyosaki je známý podnikatel, investor a hlavně autor motivačních knih o dosahování finanční gramotnosti a nezávislosti. Proslavil se hlavně svou knihou „Bohatý otec – chudobný otec“, v níž porovnal dva rozdílné přístupy k životu a investování.

Robert Toru Kiyosaki se narodil v roce 1947 jako potomek japonských imigrantů na Havaji, kde také vyrůstal. Jeho otec byl nejprve učitelem na místní střední škole, později se stal školním inspektorem. Díky němu se Robert dostal na místní střední školu Hilo, kam chodívali v té době hlavně děti z bohatých rodin.

Právě zde potkal svého dobrého přítele Michaela. Spolu s ním pracoval v obchodě Michaelova otce, který chlapce učil zásadám správného řízení byznysu a osobních financí. Ačkoliv Michaelův otec nedokončil ani střední školu, byl mnohem bohatší a vyznal se v penězích podstatně více než Robertův otec, který měl ukončenou vysokou školu. Na Roberta jeho názory velmi zapůsobily, a proto se rozhodl snažit se v životě řídit jeho radami.

Po ukončení střední školy se přihlásil na vojenskou akademii v New Yorku, kterou úspěšně absolvoval v roce 1969. Potom několik let pracoval jako námořník na obchodních lodích, které pluly po celém světě. Nakonec byl ale povolaný do boje ve Vietnamu, kde sloužil jako pilot helikoptéry.

V roce 1974 se Kiyosaki opět vrátil do civilního života. Získal zaměstnání ve společnosti Xeror jako obchodník, protože se chtěl naučit prodávat. V roce 1977 si Kiyosaki založil svou první firmu, která vyráběla peněženky. Byznys byl relativně ziskový, ale jak sám Kiyosaki přiznal, dopustil se při něm několika začátečnických chyb.

Později si založil další firmu, která produkovala trička a módní doplňky. Tato firma měla velký úspěch, přičemž se Kiyosaki brzy stal milionářem. Jenže, ani jemu se nevyhnuly zlé časy. Poté, jak špatně investoval do nemovitostí a akcií se jeho firmě přestalo dařit a v roce 1985 byla v bankrotu. Z podnikání mu však zůstaly nejen velké dluhy, ale i cenné zkušenosti, které mu zajistily, že v budoucnosti již nikdy tak hluboko nespadl.

Krátce nato založil další firmu, která se specializovala na coaching, tréningy a rozvoj finanční gramotnosti. Kiyosaki začal působit jako motivační řečník a kouč na seminářích po celém světě, přičemž využíval svých bohatých zkušeností z minulosti. Tento podnik byl výjimečně úspěšný a z Kiyosakiho se díky němu po pár letech stal opět multimilionář. V roce 1944 si dokonce mohl dovolit jako 47 letý odejít do důchodu.

Kiyosaki potom ale nezůstal jen nečinně sedět. Opět začal investovat do realit, v čemž se mu už dobře dařilo. V roce 1997 napsal svou nejznámější knihu „Bohatý otec – chudobný otec“, v níž porovnal pohledy svého otce a otce svého kamaráda Michaela na život a na peníze. Zatímco byl jeho vlastní otec v oblasti podnikání a investování chronický pesimista a viděl jen „proč se něco nedá“, ten Michaelův se vždy snažil udržovat konstruktivní přístup. Proto Kiyosaki v této knize kromě konkrétních zásad správy majetku vyzdvihuje hlavně pozitivní myšlení a ochotu být stále aktivní.

Postupně začal Kiyosaki psát další knihy, v nichž se detailněji zabývá některými aspekty budování finanční nezávislosti a investování. Věnuje se v nich například investování do realit, úspěšnost v prodeji nebo zabezpečení na důchod. V roce 2007 napsal spolu s miliardářem Donaldem Trumpem knihu „Proč chceme, abyste byli bohatí“, kde spolu radí lidem, jak se stát bohatými, a tak pomáhat celé společnosti. V současné době je stále aktivním autorem a vystupuje i na mnohých seminářích.

Posted in Články | Comments closed

CASHFLOW pro děti

Dlouho očekávaná stolní hra, která Vaše děti naučí hospodařit s penězi!
Dejte svým dětem finanční náskok. Stolní hra CASHFLOW pro děti je zábavná a interaktivní pomůcka, která jednoduše vysvětluje základy finanční gramotnosti a navazuje tak na myšlenky úspěšné Cashflow 101. Cílem hry je naučit se řešit finanční problémy, vyhnout se dluhové pasti a dosáhnout finanční nezávislosti.

Balení dále obsahuje knihu a vzdělávací CD. Hra je vhodná pro děti od 6 let.

Kupte si hru Cashflow pro děti přímo u vydavatele

Posted in Hry | Comments closed

Byznys pro 21. století

Kniha je určena všem těm milionům lidí, kteří se ocitli na nějaké životní křižovatce – dopadla na ně světová ekonomická krize a nevědí, co mají dělat, jak do budoucna řešit svou finanční situaci. Chce je přesvědčit, že tato doba – bez ohledu na to, jak bezútěšně vypadá – je nejlepší dobou k tomu, aby vzali pevně do rukou otěže své budoucnosti.
Robert Kiyosaki, jenž se celý život věnuje vzdělávání lidí, učí je, jak získat finanční svobodu, a tak ví, že tato kniha – podobně jako další tituly z edice Rich Dad – vám ukáže, jak si do budoucích let vytvořit – a udržet – bohatství. Jakmile se dozvíte pravdu o tom, jak to doopravdy funguje s penězi a jaké se vám ve 21. století nabízejí pracovní příležitosti, budete schopni si vybudovat takový život, po jakém toužíte.
Posted in Knihy | Comments closed

Nefér výhoda

Autor bestselleru Bohatý táta, chudý táta Robert Kiyosaki zpochybnil a změnil způsob, jakým desítky milionů lidí na celém světě uvažují o penězích. S perspektivami, které jsou často v rozporu s konvenční moudrostí, se stal známým pro svou upřímnost, neúctu k establishmentu a odvahu. Na celém světě je proto považován za vášnivého zastánce finančního vzdělávání.

V knize Nefér výhoda vyzývá Robert Kiyosaki lidi na celém světě, aby přestali slepě přijímat klam, že je jim osudem předurčeno, aby celý život zápasili s financemi. Vybízí je, abyste změnili jedinou věc, kterou mají pod kontrolou, a to sami sebe. Jedině pravé finanční vzdělávání je cesta k vytvoření života, jaký si člověk přejete pro sebe a svou rodinu.

Tato kniha je o moci finančního vzdělání a pěti neférových výhodách, které skutečné finanční vzdělání nabízí:

  • neférovou výhodu vzdělání
  • neférovou výhodu daní
  • neférovou výhodu dluhu
  • neférovou výhodu rizika
  • neférovou výhodu reciprocity

Kniha Nefér výhoda vyzývá čtenáře ve stylu vlastním společnosti Rich Dad, aby zhodnotili všechna hlediska a vyzkoušeli, jak se síla opravdového finančního vzdělání stává jejich nespravedlivou výhodou.

Kupte si Knihu Nefér výhoda přímo od vydavatele tady

Posted in Knihy | Comments closed