Kdo je Kiyosaki?

Robert T. Kiyosaki je známý podnikatel, investor a hlavně autor motivačních knih o dosahování finanční gramotnosti a nezávislosti. Proslavil se hlavně svou knihou „Bohatý otec – chudobný otec“, v níž porovnal dva rozdílné přístupy k životu a investování.

Robert Toru Kiyosaki se narodil v roce 1947 jako potomek japonských imigrantů na Havaji, kde také vyrůstal. Jeho otec byl nejprve učitelem na místní střední škole, později se stal školním inspektorem. Díky němu se Robert dostal na místní střední školu Hilo, kam chodívali v té době hlavně děti z bohatých rodin.

Právě zde potkal svého dobrého přítele Michaela. Spolu s ním pracoval v obchodě Michaelova otce, který chlapce učil zásadám správného řízení byznysu a osobních financí. Ačkoliv Michaelův otec nedokončil ani střední školu, byl mnohem bohatší a vyznal se v penězích podstatně více než Robertův otec, který měl ukončenou vysokou školu. Na Roberta jeho názory velmi zapůsobily, a proto se rozhodl snažit se v životě řídit jeho radami.

Po ukončení střední školy se přihlásil na vojenskou akademii v New Yorku, kterou úspěšně absolvoval v roce 1969. Potom několik let pracoval jako námořník na obchodních lodích, které pluly po celém světě. Nakonec byl ale povolaný do boje ve Vietnamu, kde sloužil jako pilot helikoptéry.

V roce 1974 se Kiyosaki opět vrátil do civilního života. Získal zaměstnání ve společnosti Xeror jako obchodník, protože se chtěl naučit prodávat. V roce 1977 si Kiyosaki založil svou první firmu, která vyráběla peněženky. Byznys byl relativně ziskový, ale jak sám Kiyosaki přiznal, dopustil se při něm několika začátečnických chyb.

Později si založil další firmu, která produkovala trička a módní doplňky. Tato firma měla velký úspěch, přičemž se Kiyosaki brzy stal milionářem. Jenže, ani jemu se nevyhnuly zlé časy. Poté, jak špatně investoval do nemovitostí a akcií se jeho firmě přestalo dařit a v roce 1985 byla v bankrotu. Z podnikání mu však zůstaly nejen velké dluhy, ale i cenné zkušenosti, které mu zajistily, že v budoucnosti již nikdy tak hluboko nespadl.

Krátce nato založil další firmu, která se specializovala na coaching, tréningy a rozvoj finanční gramotnosti. Kiyosaki začal působit jako motivační řečník a kouč na seminářích po celém světě, přičemž využíval svých bohatých zkušeností z minulosti. Tento podnik byl výjimečně úspěšný a z Kiyosakiho se díky němu po pár letech stal opět multimilionář. V roce 1944 si dokonce mohl dovolit jako 47 letý odejít do důchodu.

Kiyosaki potom ale nezůstal jen nečinně sedět. Opět začal investovat do realit, v čemž se mu už dobře dařilo. V roce 1997 napsal svou nejznámější knihu „Bohatý otec – chudobný otec“, v níž porovnal pohledy svého otce a otce svého kamaráda Michaela na život a na peníze. Zatímco byl jeho vlastní otec v oblasti podnikání a investování chronický pesimista a viděl jen „proč se něco nedá“, ten Michaelův se vždy snažil udržovat konstruktivní přístup. Proto Kiyosaki v této knize kromě konkrétních zásad správy majetku vyzdvihuje hlavně pozitivní myšlení a ochotu být stále aktivní.

Postupně začal Kiyosaki psát další knihy, v nichž se detailněji zabývá některými aspekty budování finanční nezávislosti a investování. Věnuje se v nich například investování do realit, úspěšnost v prodeji nebo zabezpečení na důchod. V roce 2007 napsal spolu s miliardářem Donaldem Trumpem knihu „Proč chceme, abyste byli bohatí“, kde spolu radí lidem, jak se stát bohatými, a tak pomáhat celé společnosti. V současné době je stále aktivním autorem a vystupuje i na mnohých seminářích.


Posted

in

by

Tags: