Finanční nezávislost

„Mnozí lidé si pletou svoje povolání se svým businessem“, říká Kiyosaki. Jestli-že se chcete stát finančně nezávislí, potřebujete svůj vlastní business.“

“Jednou přišel za Robertem jeho přítel a řekl mu, že jeho 16ti letý syn chce nové auto. Jeho vrstevníkům na auto dali rodiče a nyní toto očekával i tento mladý člověk. Ale pro chlapce to nebude tak jednoduché. Jeho otec mu pořídil deskovou hru Cashflow 101 a začal ho učit lekce finančních toků.

Poté dal tento muž svému synovi 3000 dolarů, ale zakázal je přímo použít na koupi auta. Zároveň mu předplatil Wall Street Journal. Řekl mu: „Jestli že dokážeš tyto peníze zdvojnásobit, můžeš použít 3000 dolarů na koupi auta a dalších 3000 dolarů půjdou do tvého vzdělání“. „Můj přítel řekl, že to bylo nejlépe investovaných 3000 dolarů jeho života“, říká Kioysaki. Syn tohoto muže to dokázal. Nejen-že se naučil sílu peněz, ale také se naučil používat peníze chytře místo toho, aby jej neustále pálily v kapse.

Z tohoto příběhu plyne ponaučení, že to co se 16ti letý chlapec naučil, se může naučit každý. Bez ohledu na to co děláte musíte pochopit tři základní finanční dovednosti, pokud chcete dosáhnout finanční svobody: jak vydělat peníze, jak se o ně starat a jak investovat. Bez těchto dovedností budete bohatnout jen těžko.

Kiyosaki mohl pracovat jako prodavač v Xeroxu, ale zajímaly ho nejvíce vlastní investiční příležitosti. „Zůstával jsem v zaměstnání do té doby, než mi můj vlastní podnik začal vydělávat více peněz“, říká Kiyosaki. Bohatí se soustředí na svoje sloupce aktiv, kdežto chudí a střední vrstva na svoje sloupce příjmu. Toto je Kiyosakiho lekce, kterou se může naučit každý člověk. Pokud se tohle nenaučíte, nikdy nebudete ovládat svůj finanční osud. Místo toho padnete do zrádné finanční pasti.

Pro správné pochopení pojmů „příjmy, výdaje, majetek a závazky“, Kiosaki doporučuje začít tvořit vlastní finanční výkazy. Budete tak lépe připravení na využití finančních příležitostí, které ještě nebyly nalezeny. Například, zatímco daňový zákoník poskytuje mnoho způsobů jak na daních ušetřit, jsou to bohatí, kteří tyto možnosti vyhledávají a používají, protože se to učí pro své vlastní firmy.

„Všichni od okamžiku dětství“, říká Kiyosaki, „by měli být lépe informováni o finančí situaci“. Navrhuje například, aby děti dávaly svým rodičům za svoji práci faktury namísto inkasování finančních příspěvků. Nicméně jestli-že vás rodiče nikdy finanční gramotnosti neučili, žádný strach. „Peníze jsou základní věci“, říká. A nikdy není pozdě začít se učit…

Přeloženo z www.evancarmichael.com